Moskova’da Fiyatlar
Moskova'da Fiyatlar ve Hayat Şartları

Moskova'da Fiyatlar ve Hayat Şartları

Moskova pahalı bir şehir mi?

Moskova

dünyanın en büyük ekonomisine sahip ilk 10 şehir arasında yer alıyor. Sürekli yenilenen ve değişen şehir kozmopolit yapısı ile de dikkat çekiyor. Birçok farklı etnik kimliğe ev sahipliği yapan Moskova kenti sunduğu yaşam şartları ile de son yıllarda kendini geliştiren ülkeler arasında ilk sırada.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından hızla toparlanan ve yeniden dünyanın süper ekonomik güçleri arasındaki yerini alan Rusya’nın başkenti Moskova’da fiyatların genel olarak çok pahalı olduğunu ve Moskova’nın çok pahalı bir şehir olduğunu duymuşsunuzdur. Evet Moskova pahalı bir şehir denebilir ama alternatif çok. O yüzden gözünüz fazla korkmasın!

Ülke ekonomisi daha çok petrol ve doğalgaza bağlı olan Rusya her ne kadar küresel fiyat dalgalanmalarından etkilense de sağlam bir temel üzerinde oturuyor. Dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan Moskova’da Rusya’nın para birimi ruble kullanılıyor. Rus rublesi değişen petrol fiyatları ve iniş çıkışlı döviz değerlerinin etkisiyle değer kaybetti ancak bu durum Moskova’daki fiyatlara pek yansımışa benzemiyor.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olan Moskova’da ortalama bir restaurantta bir öğle yemeğiniçift kişi 100 TL’ye yiyebilirsiniz. Her alanda birçok farklı alternatif sunan Moskova kenti Kızıl Meydan, Arbat sokağı gibi çok popüler olan yerlerde çok daha yüksek fiyatlar sunarken daha az popüler ve bilinmeyen mekanlarında daha uygun fiyatlı yeme içme seçenekleri sunabiliyor.

Moskova’da fiyatlar aslında bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösteriyor diyebiliriz. Güncel verilere göre 1 Rus Rublesi yaklaşık 90 kuruşa denk geliyor. Ancak bu hâl sizi yanıltmasın şehrin popüler noktalarında fiyatlar çok yükselebiliyor.

Moskova hostel fiyatları ise çok değişken. Sınırsız seçenek sunan Moskova’da birçok hostel, otel ve pansiyon bulunuyor. Kahvaltılı ve kahvaltısız konaklama seçenekleri sunan Moskova hostellerinde fiyatlar kişi başı 30 TL ‘den başlıyor. Lüks bir otelde konaklamanın bedeli ise en az 300 TL’den başlıyor. Çok uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunulduğu gibi çok lüks konaklama seçenekleri de bulunan Moskova’da her alanda her zevke ve her bütçeye uygun alternatifler bulabilmek mümkün.