Moskova’da Kültür Sanat
Moskova'da Kültür ve Sanat

Moskova'da Kültür ve Sanat

Moskova’da kültür sanat

Kültür sanat deyince dünyada ilk akla gelen şehirlerden Moskova’da tarihe bir yolculuğa çıkarak eşsiz Sovyet sanatı ve mimarisi ile tanışabilirsiniz. Sunduğu birçok alternatif ile ziyaretçilerini her anlamda tatmin etmeyi başaran Moskova kenti kültür sanat alanında son derece iddialı.

Birçok yüzyıla tanıklık etmiş katedralleri ve kiliseleri ile ziyaretçilerini Sovyet mimarisinin en iyileri ile buluşturan Moskova kentinde sokaklar ve caddeler tarihin sanat kokan izlerini taşıyor. Moskova’da kültür sanat deyince ilk akla gelen yapı ise şüphesiz ki İkonik Ortodoks Kilisesi. 16. Yüzyılda hayata kazandırılmış olan bu eşsiz katedral birçok farklı renkte tasarlanan kubbelerden meydana geliyor. Rusya ve Moskova deyince aklımızda beliren silüetin mimarı olan bu yapı içerisinde çok büyük sanat müzesi yer alıyor. Rusya’nın en önemli sembollerini ve eserlerini içerisinde bulunduran bu müzede saatler nasıl geçecek anlamayacaksınız.

Moskova’nın en önemli kültür sanat değerlerinden bir tanesi de Lenin döneminde inşa edilen ve günümüzde tüm heybetiyle ziyaretçileriyle kucaklaşmaya devam eden Bolşoy Tiyatrosu. Mimari yapısı ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu yapı içerisinde tiyatro, bale ve opera salonları yer alıyor. Gösteri ve sahne sanatlarının Moskova’daki en önemli buluşma noktası olan bu yapı da ziyaretçilerine eşsiz bir sanat deneyimi yaşatıyor.

Şehirde bulunan Ulusal Tarih Müzesi de özellikle de Sovyetler Birliği tarihine ilgi duyanlar için adeta biçilmiş bir kaftan. Katedrallerinden tiyatro binalarına, hatta mezarlıklarından cadde tasarımlarına kadar sanatla yoğrulan bu şehirde attığınız her adım yeni bir ufuk açabilecek kapasiteye sahip.

Moskova’da kültür sanat anlamında aradığınızdan daha fazlasını bulabilmeniz mümkün. Rus yönetimi müzecilik ve gösteri sanatları başta olmak üzere kültür sanatın her alanında çok önemli bir bütçeyle çalışıyor. Sürekli yenilenen kozmopolit kent Moskova’nın ziyaretçileri sadece tarihi yapılar da değil sokaklarda, parklarda ve bahçelerde de kültür sanatın her alanıyla iç içe yaşamaya devam ediyor. Gezen, keşfeden ve dünyayı yorumlaya meraklı olan yüksek eğitim seviyesine sahip Moskova halkı sunulan kültür sanat alanlarının en büyük koruyucusu aynı zamanda.