Moskova’da Ulaşım
Moskova'da Ulaşım

Moskova'da Ulaşım

Moskova’yı Moskova Metrosu ile keşfedin

Bin yıla yakın tarihi ile dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesi olan Moskova aynı zamanda Doğu Avrupa’nın en büyük kenti. Birçok farklı alanda birçok alternatif barındıran Moskova ulaşım konusunda da sizi zorlamayacak kentlerden. Moskova banliyölerle birlikte 19 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Global kent unvanı bulunan şehrin sokakları ve caddeleri de bir hayli kalabalık. Trafiğin yoğun olduğu kentte bir yerden bir yere karayolu ile ulaşmak biraz zor ancak dünyanın en eski metrolarından bir tanesi olan Moskova Metrosu sayesinde kentin her yerine uygun fiyatlarla ve hızlı bir şekilde gidebilmeniz mümkün.

Kent ulaşım konusunda birçok alternatifi bünyesinde barındırıyor. Otobüsler, troylebüsler, 200 istasyonu bulunan geniş metro hattı ile ziyaretçilerine bu alanda da kolaylıklar sağlıyor. Toplam 4 havalimanı bulunan şehirde merkeze çeşitli taksi uygulamaları ile ulaşım sağlamanız mümkün. Ancak taksi ile şehir merkezine ulaşmayı planlıyorsanız sıkı bir pazarlıkçı olmanız gerek. Çünkü taksilerde standart fiyat uygulaması yok. Özellikle de turistlere farklı fiyat uygulamaları yapılıyor. Bu konuda da mobil uygulamalar yardıma yetişiyor. Moskova kentinde Uber, Yandex Taksi gibi uygulamaları kullanarak gideceğiniz mesafe için önceden ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebiliyorsunuz. Yoğun trafiğinden dolayı araç kiralamanın pek de mantıklı olmadığı şehirde otobüslerle, troylebüslerle ya da metroyla her yere ulaşabilirsiniz.

Kalabalık ve geniş caddeleri ile göz dolduran Moskova’da şehir içi ulaşımın adresi kuşkusuz metro. Dünyanın en eski metrolarından birine ev sahipliği yapan Moskova’da şehir merkezinin yakınlarındaki tarihi ve turistik yapılara kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinden uzakta yer alan tarihi ve doğal güzelliklere de kısa sürede ulaşabilirsiniz. Türkiye’de de birçok şehirde olduğu gibi metro istasyonlarında yer alan bankomatlardan tek biniş ya da çoklu biniş hakkı tanıyan seyahat kartlarından satın alabilirsiniz. Çoklu biniş kartları ile Moskova şehir içi ulaşım harcamalarınızı çok daha uyguna getirebilirsiniz. Bize soracak olursanız Moskova kentini baştan sona gezebilmenin en keyifli yolu metro kullanmak. Üstelik sunduğu Sovyet mimarisi ve sanat eseri değerindeki ince işçilikleri görenleri kendine hayran bırakacak cinsten.