Moskova’da Yeme İçme
Rusya'da Yeme İçme

Rusya'da Yeme İçme

Moskova’da ne yenir?

Her anlamda zengin alternatifler sunan Rusya’nın Moskova kenti yeme içme konusunda da ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatmakta oldukça iddialı. Avrupa’da İstanbul’dan sonra en büyük kent ve Doğu Avrupa’daki en büyük kent olma unvanını taşıyan Moskova’da ülke genelinde de olduğu gibi her bütçeye ve her damağa uygun yeme içme alternatifleri bulmak mümkün.

Ruslar mutfak kültürü bakımından dünyada çok önemli bir yere sahip. Moskova yeme içme konusunda ziyaretçilerine sınırsız seçenek sunuyor. Özellikle hamur işi ve et yemeği türlerinde çok geniş bir yelpazeye hitap eden Rusya’nın başkenti Moskova’da birçok yöresel lezzeti deneyimlemeniz mümkün. Gurme seyahatseverlerin de uğrak noktalarından olan Moskova’da özellikle de et yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin deriz.

Soğuk bir iklime sahip olan Rusya’da hava şartlarından kolay etkilenmeyen dayanıklı sebze ve meyveler hemen hemen her yemekte kullanıyor. Özellikle pancar ve havuç yemeklerinde çok önemli bir yere sahip. Hayvancılığa elverişli toprakları sayesinde de et ve et ürünleri çok fazla tercih ediliyor. Moskova’da yemek kültürü civar ülkelerin zenginliklerini de bünyesine katmış durumda. Özellikle komşusu Ukrayna’da yer alan birçok yöresel lezzetin benzerini Moskova mutfaklarında da bulmak mümkün.

Ruslar, hamur işine ve et yemeklerine olduğu kadar soğuk iklim koşullarına dayanıklı sebzelerle yaptıkları çorba çeşitleriyle de ünlü. Çorba türlerine düşkünlükleriyle bilinen Ruslar bu alanda da ziyaretçilerine farklı ve leziz tatlar sunuyor. Özellikle Moskova’da ne yenir diye soranlara cevabımız ‘çorba’ olacaktır. Kentte yapılan en meşhur çorbalar ise Borsch, Schi, Kalya ve Solyanka.

Krepleriyle de ünlü olan Moskova’da birçok kafe ve resturantta tatlı alternatifi olarak Rus krebi olarak bilinen Bliny’den rahatlıkla bulabilirsiniz. Pankekleriyle de ünlü olan şehirde Türk damak zevkine uygun olan yemek alternatiflerinden bir tanesi de birbirinden leziz balık çeşitleri. Birçok göl ve gölet bulunan Moskova’da halk balık başta olmak üzere deniz ürünlerine düşkün.

Moskova’da nerede yemek yenir sorusunun cevabının alternatifleri ise Bison Steak House, Puşkin Kafe, Savva, Duhan-Chito Ra, Stolovay şeklinde sıralanabilir.

Rus yemekleri dünyaca üne sahip. Grumelerin uğrak noktası ise Moskova. Siz siz olun Moskova’ya gidince yöresel yemeklerin tadına bakmadan dönmeyin!