Moskova Hakkında Genel Bilgiler
Rusya Turları ve Moskova Hakkında Genel Bilgiler

Rusya Turları ve Moskova Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Avrupa’nın incisi Moskova

Moskova

, Doğu Avrupa’nın politik, ekonomik ve siyasi açıdan en büyük ülkesi Rusya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Birçok tarihi ve turistik değere sahip şehirde yaklaşık 19 milyon kişi yaşamaktadır. Birçok farklı dine ve etnik kökene ev sahipliği yapan şehirde Ruslardan sonra en kalabalık nüfus ise Ukraynalılara aittir.

Geçmişten günümüze beş farklı Rus yönetimine başkentlik yapmış şehirde Avrupa’nın en uzun yapısı olarak kabul edilen Ostankino Kulesi ve Avrupa’nın en yüksek gökdeleni unvanına sahip Federation Kulesi bulunmaktadır. Aziz Vasil Katedrali gibi dünya mirası açısından da öneme sahip birçok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran şehir Moskova Nehri üzerinde inşa edilmiş denize kıyısı bulunmayan en büyük şehirdir.

Hem tarihi hem doğal güzellikler bir arada

Eşsiz Rus mimarisi, ev sahipliği yaptığı birçok tiyatro, müze, tarihi yapı ile ülke turizminin odak noktası olan şehirde gece hayatı da oldukça renklidir. Tarihi güzellikleri kadar doğal güzellikleri ile de görenleri büyüleyen başkent Moskova’da turistlere yönelik hem yaz mevsimlerinde hem de kış mevsimlerinde birçok alternatif bulunmaktadır. Yemyeşil doğası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran şehrin yüzde 40’ı ormanlar ve yeşil alanlarla kaplıdır.

Turizm açısından dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden birisi olan Moskova aynı zamanda tamamı kuzeyde yer alan en geniş topraklara sahip metropol şehir unvanını taşımaktadır. Şehirde yer alan meşhur Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı en çok turist çeken tarihi yapılar arasında yer alır. Bu iki önemli tarihi yapı aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır.

Mimari yapısı ile şehri kuşatan Moskova Metrosu

Moskova’da en çok dikkat çeken yapılardan bir tanesi dünyaca üne sahip Moskova Metrosu’dur. Tek bir istasyondan şehrin tamamının keşfedilebilmesine olanak tanıyan metro hattı ile şehir kuşanmış durumdadır. Şehrin en önemli simgelerinden bir tanesi metro hattının zengin mimarisi ve metro istasyonlarında yer alan ince işçilik süslemeler ve tablolar görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dünyaca ünlü metroda toplam 200 adet istasyon bulunmaktadır.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakan Doğu Avrupa’nın incisi Moskova’ya gelen turistler ve gezginler Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı başta olmak üzere Lenin Mozolesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Bolşoy Tiyatrosu’nu ziyaret etmektedir.