Veliky Novgorod’da Yeme İçme Kültürü
Rusya Veliky Novgorod'da Yeme İçme Kültürü

Rusya Veliky Novgorod'da Yeme İçme Kültürü

Veliky Novgorod mutfağı

Rusya’nın diğer kentlerinde olduğu gibi Veliky Novgorod kentinde de Türk damak zevkine uygun yiyecekler bulabilmek mümkün. Diğer Avrupa kentlerine göre fiyatların bir parça daha uygun oludğu düşünülen kent de hem uluslararası fast food dükkanlarının hazır yiyeceklerine hem de ulusal rus mutfağının yerel lezzetlerine aynı anda ulaşabilmek mümkün.

Rus mutfağı deyince akla ilk gelenlerden bir tanesi balık ve deniz mahsulleridir. Deniz mahsulleri ile hazırlanan yemekler alanında bir numara olan Veliky Novgorod mutfağı bunun yanı sıra soğuğa dayanıklı kış sebzeleriyle hazırlanan ünlü çorbaları ve büyükbaş av hayvanlarından hazırlanan lezzetli ve taze et yemekleri ile ünlüdür.

Özelikle Rusya’nın Veliky Novgorod kentinde proteinli yiyeceklere ağırlık verilir. Tam bir karasal iklim bölgesi olan kentte kışın hava durumu -15 ile -20 derece arasında seyrederken yazın da sıcaklıklar 20 ile 27 derece arasına kadar yükselebilir. Uzun bir kış dönemine sahip olan Veliky Novgorod yeme içme alanında yöresel lezzetlerin en zengin olduğu Rus kentlerinden birisidir. Kışın yaşanan uzun süreli soğuk günler nedeniyle sebze, et ve protein tüketimine ağırlık veren Veliky Novgorod halkı özellikle sabah kahvaltılarında süt ve süt ürünleri tüketmeyi tercih eder. Rusya’nın coğrafi ve iklim koşullarına göre hemen hemen her bölgesinde ayrı bir yöresel bulmak mümkündür. Ancak Rusya genel olarak soğuk bir ülke olduğu için yiyecekler genel olarak benzerlik gösterir. Et ve et yemeklerine düşkün olan Ruslar özellikle sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeye ve yumurtalı yemekler yemeye özen gösterirler.

Batı Avrupa mutfağının aksine sabah kahvaltılarında marmelat, reçel, meyveli ve çikolatalı pankekler tercih etmezler. Bunun yerine yumurta, peynir, salam gibi Türk damak zevkine ve sabah kahvaltısı ritüellerine benzerlik gösteren yiyecekler tüketmeyi tercih ederler.

Veliky Novgorod halkının en sevdiği yiyeceklerin başında Rusya’nın geneline hâkim olan yöresel çorbalar ve leziz baharatlar ile hazırlanan et yemekleri gelir. İklimi nedeniyle çok farklı baharat çeşitlerinin yetiştirilebildiği kentte tüm yemeklerde aromatik tatlarla karşılaşmanız mümkündür. Yöresel yemekler bakımından zengin alternatifler sunan kentte yeme içmeyi seven ziyaretçilerin karşısına sınırsız alternatifler çıkacaktır.