Rusya Vizesi Nasıl Alınır ?
Rusya Vizesi Nasıl Alınır ?

Rusya Vizesi Nasıl Alınır ?

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya turistik amaçlarla ziyaret edecek olan umumi bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için Rusya vizesi alması şarttır. Kısa süre önce Rusya vizesinin kalktığına dair basında yer alan haberler umumi bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarını ne yazık ki kapsamamaktadır. Rusya’ya girişler sadece yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için serbesttir.

Rusya’dan vize alabilmek için iki farklı yöntem bulunur. Eğer ki Rusya’ya sadece turistik amaçlarla giriş yapacak umumi bordo pasaport sahibi bir Türk vatandaşıysanız direkt Rusya Konsolosluğu’ndan bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi bir vize danışmanı yardımı ve aracılığıyla da başvuru da bulunabilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan vatandaşlardan bazı evraklar ister. Bu evrakların başvuru formu ile konsolosluğa eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. İstenen evrakların eksik ve yanlış beyanlarla düzenlenerek teslim edilmesi halinde vize onay süreci uzayacaktır. Hatta belki de bu tutum karşısında uzunca bir süre Rusya Konsolosluğu’na ülkeye giriş vizesi için başvuran eksik evraklı Türk vatandaşlarına vize verilmeyecektir.

Vize işlemleriyle ilgilenen vize danışmanlık merkezlerinden yardım alarak başvuru yapan vatandaşların başvuruları da bireysel başvurular gibi değerlendirilir. Ancak Rusya’ya turistik bir tur programı kapsamında bir turizm acentesi ile vize başvurusunda bulunursanız vizenizi daha kısa sürede ve sorunsuz olarak almanız yüksek ihtimaldir. Hem bu şekilde ülkeden çıkış yapacağınızın kesinliğini de kanıtlamış olursunuz.

Rusya vize başvurusu sırasında umumi pasaport sahibi Türk vatandaşlarından bir de vize başvuru ücreti talep etmektedir. İstenen bu ücret ödenmediği takdirde Rusya Konsolosluğu hiçbir şekilde evrakları incelemeye almaz ve dolayısıyla ülkeden vize almanız da mümkün olmaz. Evrakların eksiksiz bir şekilde ve doğru beyanlarla Rusya Konsolosluğu’na teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kısacası ‘Rusya vizesi nasıl alınır?’sorusunun cevabı sizin evrakları eksiksiz ve doğru biçimde beyan etmenizde saklıdır. Ne tür vize alabileceğiniz ve ne kadar süreyle ülkede kalış hakkı elde edeceğiniz kurumlarla alakalı değildir. Bu durumun tek karar merci Rusya Konsolosluğu’dur. Konsolosluk dilediği şekilde dilediği kadar süreyle ülkede kalış hakkı verir.