Rusya Vizesi İçin Gerekli Şartlar
Rusya Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar

Rusya Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar

Rusya vizesi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?
Dünyanın en geniş topraklarına sahip köklü tarihi ve kültür sanat cenneti şehirleri ile en çok merak edilen ülkelerin başında gelen Rusya umumi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Ancak yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesinden muaftır.

Rusya vizesi

 başvurusunda bulunacak olan umumi bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından bazı evraklar istenmektedir. Bu istenen evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde Rusya Konsolosluğu’na teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır. İstenen evrakların eksik ve yanlış beyan edilmesi durumunda vizenin çıkması uzun sürecek ya da hiç mümkün olmayacaktır. Rusya Konsolosluğu vize başvurusu sırasında istediği evraklara ek olarak gerek gördüğü durumlarda ek evraklar da talep edebilir. Ülkeye giriş hakkı elde edebilmeniz konusundaki yetkili kurum sadece Rusya Konsolosluğu’dur. Ülkeye giriş vizenizin ne şekilde ve ne kadar süreyle olacağına sadece Rusya Konsolosluğu karar verir ve bu hakkı elinde saklı tutar.

Peki, Rusya vizesi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Rusya Konsolosluğu vize başvuruları sırasında Türk vatandaşlarından öncelikli olarak vize başvuru formunu doldurmalarını ve vize başvuru ücretini ödemelerini ister. Bunun dışında turizm amacıyla ülkeye giriş yapacak olan Türk vatandaşlarının vize bitiş tarihinden sonra minimum 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olması şartı koşulur. Başvuru sırasında istenen diğer evraklar arasında ise, nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisi, iki tane biyometrik fotoğraf, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C (Türkiye Cumhuriyeti) oturum izni kağıdı ve davetiye istenmektedir. Davetiyeler ise Rusya’da yer alan bir seyahat firmasından ya da tur operatöründen temin edilebilmektedir.

Yukarıda yer alan evrak listesi hangi türden olursa olsun Rusya’ya giriş hakkı taleplerinde istenen temel evrak listesidir. Ancak Rusya Konsolosluğu bazı gerekli gördüğü durumlarda bu evraklara ek olarak başka evraklar da talep edebilir. İstenen ek evrakların da verilen süre içerisinde eksiksiz ve doğru bir biçimde sunulması vizenin kısa sürede çıkması için büyük önem arz etmektedir.

Rusya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen umumi bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları bir tur şirketi ya da bir vize danışmanlığı şirketi ile başvurularından daha kısa sürede sonuç alabilmektedir.