St. Petersburg’da Alışveriş
St. Petersburg Alışveriş

St. Petersburg Alışveriş

St. Petersburg’da alışveriş

Dünyanın en çok tercih edilen şehirlerinden Rusya’nın kültür sanat başkenti St. Petersburg birçok alanda olduğu gibi alışveriş alanında da pek çok alternatif sunuyor. St. Petersbug hediyelik eşya konusunda “Ben gittiğim şehirlerden hediyelik eşya almıyorum” diyenlerin bile kafasını karıştıracak kadar çok seçeneğe ve etnik figürler taşıyan hediyelik eşya seçeneklerine sahip. Kısacası St. Petersbug’tan eliniz boş dönmeniz neredeyse imkânsız.

Birkaç farklı cazibe noktası bulunan şehrin en dikkat çeken caddesi ise Nevsky Caddesi. Buradan özellikle ‘ben lüks tüketim ürünlerini görmek istiyorum ve sevdiklerime pahalı hediyelik eşyalar almak istiyorum’ diyenler memnun ayrılacaktır. Ancak Rusya pahalı bir ülke olmasına rağmen düşük bütçeli gezginlerin de son derece rahat edebileceği ve sevdikleri için alışveriş yapabileceği bir ülke. Çünkü St. Petersburg’ta açık hava pazarlarından, ikinci el eşya satan dükkanlara kadar birçok alternatif bulunuyor.

Hem üst segmente hem de orta gelirliye hitap edebilen birçok alışveriş merkezine de yer verilen St. Petersburg kentinde alınabilecek hediyelik eşyalar listesinin başında da şüphesiz ki ünlü Rus ahşap oymacılarının elinden çıkma birbirinden renkli matruşka bebekler. Slav ırkları ve özellikle Ruslar için çok önemli bir kültürel değer olan matruşka bebekleri hediyelik eşya dükkanlarından hatta açık hava pazarlarından dahi bulabilirsiniz.

St. Petersbug alışveriş alanında her bütçeye ve zevke hitap edebilen nadir şehirlerden. Şehirden alabileceğiniz bir diğer hediyelik eşya ise Rus votkası. Dünyaca ünlü bir üne sahip olan bu yerel alkollü içecek meraklılarına satın alabilecekleri sınırsız alternatif sunuyor. Rus votkası almışken rengarenk ve özel süslemelerle bezeli Rus Votkası bardaklarını da es geçmek olmaz tabi. St. Petersburg’tan alabileceğiniz en önemli etnik hediyelik başında gelenlerden bir tanesi de rengarenk Rus motifleri ile süslenmiş geleneksel pavlovsky platosk ismindeki renkli şalları. Ruslara ait olan bu tasarımlar hem doğudan gelen ziyaretçilerin hem de batıdan gelen ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Kış aylarında -13 dereceye kadar düşen St. Petersburg’ta alınabilecek bir diğer hediyelik eşya da kürkler. Şehirde her mevsim satılan Rus halkının zevkine uygun kürkler de sevdiklerinize güzel bir hediye alternatifi olabilir.