St. Petersburg’da Kültür Sanat
St. Petersburg da Kültür Sanat

St. Petersburg da Kültür Sanat

St. Petersburg’un kültür sanat durakları

Rusya’nın adı üzerinde ‘kültür başkenti’ olarak bilinen kenti St. Petersburg eşsiz mimarisi, kendine has müzeleri, burada doğup büyüyen ve ölen ünlü Kuğu Gölü balesinin yaratıcısı Çaykovski’nin ruhu ile büyüleyici bir kültür sanat başkenti.

Tiyatro, bale, opera, müzik, sinema ve mimari alanında son derece gelişmiş olan bu şehir müzecilik alanında da çok önemli bir yere sahip dünya ülkeleri arasında. Henüz 300 yıllık bir geçmişe sahip bu şehir kısa süreye sığdırdığı birçok çalkantılı dönemden başarıyla çıkmış ve kendini sürekli yeni baştan inşa etmiş bir şehir.

Zarif mimarisi ile göz dolduran St. Petersburg kültür sanat alanında adeta masalsı bir deneyim sunuyor. Moskova’daki renkli binaların aksine daha yumuşak renkler sunan St. Petersburg şehri ziyaretçilerini şehre ayak basar basmaz büyülü atmosferine hapsediyor.

Büyük Petro zamanında Rus Devleti’nin ‘batı kapısı’ olarak inşa edilen St. Petersburg şehri hem batının hem de doğunun kültür sanatıyla bezenmiş durumda. Birçok saraya, ibadethaneye, müzeye ve tiyatro binasına ev sahipliği yapan bu ihtişamlı şehir heybetli yapıların nasıl zarifçe sergilenebileceğinin adeta yaşayan bir kanıtı gibi.

Dünyanın en önemli kültür sanat müzelerinden bir tanesi olan Hermitage Müzesi de Rusya’nın ikinci büyük St. Petersburg kentinde yer alıyor. Çariçe Katerina’nın kullanımı için zamanında kış sarayı olarak inşa edilen bu büyüleyici yapı içerisinde 3 milyondan fazla eser yer alıyor. Dünyaca ünlü ressamlar Leonardo da Vinci ve Picasso’nun sanat eserlerine de ev sahipliği yapan bu müze adeta bir sanat şöleni sunuyor.

Şehirde yer alan büyüleyici yapılardan bir tanesi de Peterhof Sarayı. Çariçe Katerina’nın yazlık sarayı olarak inşa edilen bu devasa yapı içerisindeki birçok sanat eseri ve tarihi parça meraklılarına çok büyük bir görsel şölen sunuyor. Özellikle de saray içerisinde yer alan Kehribar Odası’ndaki eserler ziyaretçilerine eşsiz bir deneyimin kapılarını aralıyor.

Tiyatro, bale ve opera meraklılarına birçok tarihi kültür sanat durağı sunan St. Petersburg’ta Sovyet tarihi ile yakından ilgilenenler de es geçilmemiş tabi. Shuvalov Sarayı içerisinde yer alan Feberge Müzesi 1900’lerdeki slav savaş tarihini merak edenler için kapılarını ziyarete açmaya devam ediyor.

Hem batıdan hem de Rus tarihinden esinlenen St. Petersburg şehri hem zarafetin hem de ihtişamın buluşma noktası. Çok kültürlüğünden dolayı sanatı birçok boyutta yaşayan ve yaşatan şehrin en önemli isimleri arasında da Kuğu Gölü balesinin yaratıcı Çaykovski yer alıyor. Hala daha şehirde büyük bir aşkla sahnelenen Kuğu Gölü balesi Çaykovski’nin hatırasını hala canlı tutuyor.