Transsibirya Hakkında Genel Bilgiler
Trans Sibirya Turları

Trans Sibirya Turları

Dünyanın en uzun tren yolculuğu: Trans Sibirya Ekspresi

Dünyanın en önemli tren yollarından bir tanesi olan Trans Sibirya Ekspresi ile Rusya’dan yola çıkarak Asya ülkelerine kadar seyahat edebilmeniz mümkün. Son günlerde özellikle seyahat bloggerlarının ve günümüz çağdaş seyyahlarının tren seyahati için ilk tercih ettiği demiryolu ulaşımlarından olan Trans Sibirya Ekspresi ile Rusya’dan yola çıkarak ilk Türklerin hakimiyet sürdüğü Moğolistan Devleti’ne; Çin’den Japon Denizi’ne kadar ulaşabilmeniz mümkün. Trenle Batı Rusya’dan başlayan yolculuk önce Sibirya’ya sonra da uzak doğuya kadar uzanıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan yola çıkarak Vladivostok durağına kadar uzanan Tras Sibirya Ekspresi’nin uzunluğu toplam 9.288 kilometredir. Bu uzunluk ile Trans Sibirya Ekspresi dünyanın en uzun demiryolu olma unvanını elinde bulundurur. Eşsiz bir seyahat deneyimi sunan ekspres ile dağlar, göller, yemyeşil manzaralar ve mevsimine göre eşsiz kar manzaralarına şahitlik edebilmeniz mümkündür.

Tren yolculuğu denince ilk akla gelen demiryolu hatlarından Trans Sibirya Ekspresi ile ilk duraktan başlayıp son durağa kadar seyahat etmek toplam 14 gün sürüyor. 14 gün içinde kat edilen mesafe ise tam 12 bin kilometre. Rusya’nın en ihtişamlı kenti ve başkenti Moskova’dan başlayan eşsiz deneyim Vladivostok kentinde ise sona eriyor. Duraklardaki şehirlerde inip birkaç gün kalarak seyahatinizi renklendirebileceğiniz alternatifler de bulunuyor. Trans Sibirya Ekspresi turu durakları ise şu şekilde sıralanıyor; Moskova, Kazan, Yekaterinburg, Novosibirsk, Krasnoyarks, İrkutsk, Baykal Gölü, Ulan Batur, Vladivostok.

14 gün, 12 bin kilometre sürüyor. Moskova’da başlayıp Kazan, Ekaterinburg, Novosibirsk, İrkutsk, Baykal Gölü, Ulaan Üde, Ulan Batur derken Vladivostok’ta sona eriyor.

Batu Rusya’yı Sibirya’ya oradan da Japon Denizi ve uzak doğuya bağlayan ekspresin en önemli duraklarından bir tanesi de Kazan şehri. Rusya’daki Müslümanların yaşadığı Tataristan özerk ülkesinin başkenti olan Kazan’da tarifsiz bir seyahat deneyimi sunan bu tren yolculuğu ile hayatınıza çok şey katmanız mümkün.

Trans Sibirya’nın tarihine bakacak olursak, dünyanın en büyük demiryolu hattı olma unvanını halen elinde bulunduran bu tren 1891 ile 1916 yılları arasında III. Çar tarafından hayata kazandırılmış. Bu yıllarda inşa edilen ekspres için toplam harcanan tutar ise 1. 455. 413. 000 Rus Rublesi.