Transsibirya Durakları
Trans sibirya Ekspresi Durakları

Trans sibirya Ekspresi Durakları

Trans Sibirya Ekspresi durakları

Rusya’nın Çarlık döneminde III. Çar tarafından 1891 ile 1916 yılları arasında hayata kazandırılan Trans Sibirya Ekspresi dünyanın en uzun demiryolu hattı unvanını günümüzde de elinde bulundurmaktadır.

Rusya’nın en büyük ve en gelişkin kenti Moskova’dan başlayıp Vlodivostok’ta sona eren yolculuk toplam 14 gün boyunca eşsiz manzaralar ve kültürler ile adeta çok kapsamlı bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Trans Sibirya’da birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yataklı vagonlar bulunmaktadır. Birinci sınıf vagonda çok konforlu imkanlar sağlanırken ikinci sınıf vagonlarda daha ortalama düzeyde ve üçüncü sınıf vagonlarda ise daha az konforlu bir biçimde seyahat etme imkânı sağlanıyor. Trans Sibirya Ekspresi ile 14 gün boyunca 12 bin kilometre yol gidiliyor.

Moskova’dan başlayan ekspres turun en önemli durakları arasında ise Tataristan’ın Kazan kenti, büyüleyici manzaralar sunan Baykal Gölü ve özellikle tarihi mimarisiyle dikkatleri üzerine dikkat çeken Yaketaburing yer alıyor. Ekspresin günümüzdeki rotası tam olarak 1916 yılında oluşmuştur. İlk başlarda Mançurya ve Baykal Gölü çevresindeki zorlu parkuru bünyesinde bulundurmayan ekspres yolculuğu 1905 ile 1916 yılları arasında yapılan çalışmalar ile günümüzdeki halini almıştır.

Trans Sibirya Ekspres turunun duraklarına daha yakından bakacak olursak ilk başta bizi Moskova karşılıyor. Rusya’nın en büyük kenti ve başkenti Moskova’dan başlayan yolculuk bu şehir içerisinde eşsiz manzaralara sahne oluyor. Kızıl Meydan ve Moskova Kremlini gibi büyük ve önemli yapıların bulunduğu şehir sizlere tarihte bir yolculuğa çıkma imkânı veriyor.

Ekspres yolculuğunda karşımıza çıkan en önemli ikinci durak ise Rusyalı Müslümanların yaşadığı özerk ülke Tataristan’ın başkenti Kazan şehri. Hem tarihi hem de kültürel değerler açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kent.

Diğer önemli bir durak ise Yaketaburing. Ülkenin özellikle eski yerleşim yerlerinden birisi olması dolayısıyla en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapıyor. Novosibirsk ise Trans Sibirya ile yapacağınız yolculukta karşınıza çıkacak olan durakların en önemlileri arasında dördüncü sırada yer alıyor. Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti olan kent aynı zamanda yönetim biriminin merkezi. Bir diğer önemli durak ise Trans Sibirya’nın en önemli kavşaklarından bir tanesi olarak bilinen Krasnoyark. Krasnoyarsk Krayı’nın idari merkezi olan kent de tarihi yapısıyla dikkat çekiyor. Ekspres yolculuğunda ayrıca Baykal Gölü eşsiz manzaraları ile Ulan Batur tarihi ve son durak olan Vladivostok da tarihi yapısı ile ilgi ve beğeni toplamaya devam ediyor.