Veliky Novgorod’da Gezilecek Yerler
Rusyada Gezileccek Yerler

Rusyada Gezileccek Yerler

Rusya’nın her dönemine şahitlik eden kent: Veliky Novgorod

Rusya’nın köklü tarihi ve zengin mimari yapısı ile dikkat çeken yönetim birimlerinden Novgorod Oblastı’nın merkezi olan Veliky Novgorod kenti her alanda olduğu gibi gezilip görülecek yerler alanında da birçok alternatif sunmaktadır.

Novgorod Kremlini eşsiz mimarisi ile görenleri büyülüyor

Özellikle Rus tarihine meraklı olan ziyaretçilerin görmesi gereken kentlerden biri olan Veliky Novgorod eşsiz mimarisi ile görenleri büyüleyen bir kent. Veliky Novgorod gezilecek yerler listesinin başında eşsiz mimarisi ve köklü tarihi ile Novgorod Kremlini yer alır. En başta tahta bir kale olan bir yapı zamanla bir anıt, saray ve müze bölgesine dönüştürülerek baştan inşa edilmiş ve son olarak günümüzdeki modern ve geleneksel mimariyi bir potada eriten görüntüsüne kavuşmuştur.

Veliky Novgorod müzeleri de dünyada mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında ilk sırada yer alır. Slav tarihine ve Slav sanat geçmişine ayna tutan bu müzeler içerisinde en ünlü olanı ise şüphesiz ki Vtoslavlitsy Müzesi’dir. Geniş bir açık hava alanına sahip olan müze içerisinde tarihi anıtlar ve sanat eserleri yer alır. Müze aynı zamanda bir manastırdır.

Kentteki en ünlü ibadethane: Saint Sophia Katedrali

Veliky Novgorod diğer tarihi Rus kentleri gibi ibadethaneler alanında zengin bir kenttir. Sanayisi, bilim ve kültüre verdiği önemi, tarihi yapısı ve eşsiz mimarisi ile her geçen gün dünyadan birçok gezgin ve turistin dikkatini çekmeyi başaran bu kentin en ünlü kilisesi ise Saint Sophia Katedrali’dir. Hem heybeti hem de zarafeti bir arada barındıran bu büyüleyici yapı klasik Rus mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olarak bilinir.

Ulaşım olanakları, seyahat noktaları, tarihi ve kültürel değerleri ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de ünlü olan bu şehirde yeme içmeden, alışverişe, tiyatrodan sinemaya her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Diğer Avrupa kentlerine göre daha uygun fiyatlar sunan şehirde diğer mutlaka görmeniz gereken yerler ise Rusya Milenyum Anıtı, Saint George Manastırı yer alıyor.

Klasik tarihsel bir Rusya kenti olan Veliky Novgorod UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi kentlerden biri olarak da dikkat çekmektedir. Sizler de Rusya’nın tarihine ayna tutan bu kenti rusyaturlari.com’da yer alan alternatiflerle keşfe çıkabilirsiniz.