Veliky Novgorod’da Ulaşım
Rusya Veliky Novgorod'da Ulaşım

Rusya Veliky Novgorod'da Ulaşım

Veliky Novgorod şehir içi ulaşım olanakları

Rusya’nın yaklaşık 300 bin nüfuslu Veliky Novgorod kentinde her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da farklı alternatifler mevcuttur. Rusya’nın küçük büyük tüm kentleri şehir içi ulaşım konusunda önemli aşama kaydetmiştir. Tren istasyonları, otobüs terminalleri, metroları, otobüsleri ve troleybüsleri ile birçok şehir içi ulaşım alternatifi sunulan şehirlerden bir tanesi de Veliky Novgorod’tur.

Tarihine ve kültürüne son derece bağlı bu eski kentte bisiklet ya da taksi ile de seyahat edebilirsiniz. Hatta yürüyüş yapmayı seviyorsanız bu düzenli kenti baştan sona yürüyerek de gezebilirsiniz. Her türlü ulaşım ağına ayak uyduran bu tarihi kentte en çok tercih edilen ulaşım hatları ise otobüs ve troleybüslerdir. Elektrikli otobüs anlamına gelen ve tramvay gibi sabit bir hattı takip eden troleybüsler diğer Rus kentlerinde olduğu gibi Veliky Novgorod şehir içi ulaşım alanında da önemli bir yere sahiptir.

Rusya’nın tarihsel yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan en eski kentlerinden Veliky Novgorod üstlendiği tarihsel ve kültürel miras misyonunun hakkını ulaşım alanında da verir. Dünyanın her yerinden her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan bu küçük ama ihtişamlı kent de diğer en çok tercih edilen ulaşım aracı ise şehrin tamamını gezip tanıyabilmenizi sağlayan otobüslerdir. Rusya’nın milli para birimi Rus Rublesi’nin kullanıldığı kentte çok uygun fiyatlarla şehrin tamamını keşfedebilirsiniz.

Moskova ve St. Petersburg kentlerinin ortasında yer alan ve bu konumu nedeniyle de çok önemli bir sanayi kenti olan kentte diğer Rus şehirlerine ulaşım da kolaydır. Uluslararası bağlantıları da bulunan Veliky Novgorod kentinden trenle ya da şehir içi ulaşımı sağlayan otobüslerle Rusya’nın başkenti Moskova’ya ve kültür başkenti St. Petersburg’a da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Veliky Novgorod ulaşım alanında birçok farklı alternatif sunar. Otobüs, troleybüs, tren ve taksi seçenekleri ile seyahatin mümkün olduğu kent yürüyüşe ve bisiklet kullanımına da son derece uygundur. Gezilip görülecek önemli noktaların birbirlerine yakın olması nedeniyle yürüyerek de gezilebilecek kent de yürüyüş yapmak isteyenler için de birçok yürüyüş yolu alternatifi bulunur. Sık sık bisiklet kullanılan şehirde bisiklet sürerek gezmek de ayrı bir keyiftir.