Veliky Novgorod Hakkında Genel Bilgi
Rusya Veliky Novgorod Turları

Rusya Veliky Novgorod Turları

Rusya’nın köklü tarihine ayna tutan kent: Veliky Novgorod

Veliky Novgorod

 şehri Rusya’nın başkenti ile kültür başkenti St. Petersburg kentini birbirine bağlayan yolun üzerinde yer alır. Rusçada şehrin adı büyük yeni şehir anlamına gelmektedir. Veliky Novgorod kenti Rusya’nın ilk başkentidir.

Tarihte ismi ilk kez 9. Yüzyılda geçen şehrin tam bağımsızlığı 1136 yılında Kiev Prensliği’nden ayrılmasıyla mümkün olur. Rusya’nın başkenti ve en büyük kenti Moskova’ya 425 kilometre uzaklıkta yer alan Veliky Novgorod şehri çok köklü bir tarihe sahiptir. Yerel Rus mimarisinin en güzel örneklerine rastlanılan şehirde her zevke uygun turistik noktalar bulabilmek mümkündür.

Rusya’nın en önemli kentlerinden bir tanesi olan ve her alanda sınırsız alternatifler sunan Veliky Novgorod şehri 1940’lı yıllarda bir süre Alman işgalinde kalmıştır. Şehir özellikle kültür sanat ve tarih meraklıları için adeta biçilmiş bir kaftan.

Rusya’nın en eski kentlerinden Veliky Novgorod’ta 100’den fazla tarihi eser bulunuyor. Şehir bu nedenle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Son yıllarda turizmin de etkisiyle sürekli gelişmekte olan bir ekonomiye sahiptir.

Özellikle de ülkenin en önemli kenti St. Petersburg’a olan yakın konumu ve turizme yaptığı yatırımlar ile adeta bir cazibe merkezine gelen şehrin yakın zamanda adını daha sık duyurması bekleniyor. Dünyadaki en önemli tarihi yapılara sahip olan şehirde saraylar, müzeler, sanat galerileri ve birçok tarihi yapı bulunur. Ülkenin en önemli siyasi ve toplumsal olaylarına tanıklık etmiş olan şehir özellikle de ülkenin ilk başkenti olması nedeniyle en eski tarihi yapıların yer aldığı şehirlerden biridir.

Veliky Novgorod gezilecek yerler arasında aslında tüm sokaklar bulunuyor desek yanılmayız. Tamamı Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehirdeki kafeler, restoranlar dahi tarihidir. Rusya’nın en köklü geçmişe sahip kentlerinden birisi olan Veliky Novgorod kentinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin en üst sırasında ise Novgorod Kremlini yer alır. Gösterişli ve zarif mimarisi ile görenleri büyüyen bu tarihi yapı, bölgeyi ziyaret eden gezginlerin, turistlerin ve tur rehberlerinin en beğendiği yapılar arasında ilk sırada yer alır. Ayrıca bu yapı Veliky Novgorod bölgesine ayak basar basmaz ilk görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.