Volga Turunda Gezilebilecek Yerler
Rusya Volgada Gezilebilecek Yerler

Rusya Volgada Gezilebilecek Yerler

Volga’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir seyahat deneyimi

Rusya Federal Devleti’nin en önemli federal bölgelerinden bir tanesi olan Volga’da gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunuyor.

Kiliseleri, camileri, sarayları, müzeleri, tarihi yapıları ile olduğu kadar dağları, gölleri, nehirleri ve doğa sporları merkezleri ile de ülkenin çok önemli bir turistik bölgesi olan Volga bölgesinin en önemli değerlerinin başında da şüphesiz ki Volga Nehri geliyor.

Rusyalı Müslümanların diyarı Kazan

Avrupa’nın en uzun nehri Volga Nehri kıyılarında yer alan şehirler Rusya’nın heybetli mimarisine, gizli kalmış tarihi köylerine, birbirinden renkli kasabalarına uzanan güzel bir seyahat deneyimi sunuluyor. Ekonomisi ile de dünyada önemli bir yere sahip olan Rusya’nın Volga bölgesindeki Tataristan Özerk Bölgesi’nin başkenti ve en büyük kenti Kazan da yer alıyor.

Kazan şehri Rusyalı Müslümanların yaşadığı ve hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından Rus ekonomisi için de çok önemli bir şehir. Kendine has adetleri, yöresel yemekleri, birbirinden renkli yerel kıyafetleri, sıcakkanlı insanları ile dünyanın her yerinden milyonlarca turistin akınına uğrayan Kazan kentinde meşhur Bauman Caddesi, Tüm Dinler Tapınağı, Şerif Kul Camisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Nijniy Novgorod ile tarihte yolculuğa çıkın

Volga gezilecek yerler sıralamasında ikinci en önemli merkez ise Nijniy Novgorod kenti. Tarihi 9. Yüzyıla dayanan bu tarihi yerleşim yerinde Slav ırkının hem eski hem de yakın tarihine ayna tutan birçok katedral, kilise ve müze bulunuyor.

Jiguli Dağları

Doğal güzellikleri ile de benzersiz alternatifler sunan Volga bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de şüphesiz ki Jiguli Dağları. Jiguli Dağları Rusya’nın Volga Bölgesi’nde yer alan Samara Yönetim merkezine bağlı bir sıradağ. Volga Nehri’nin hemen sağ kıyısında uzana bu heybetli sıradağlar ismini ise bulunduğu Jigulyovka kasabasından almaktadır. Heybetli görüntüsü ile dikkat çeken sıradağlar özellikle dağ manzaralarını sevenlere eşsiz bir seyir keyfi sunmaktadır.

Han Cami

Özellikle Türkiye’den gelen Müslümanların dikkatini çeken bir diğer önemli yapı ise Han Cami’dir. Büyüleyici görüntüsü ve etkileyici iç atmosferi ile görenleri kendine hayran bırakan yapı da Volga Federal Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır.